Genel

Üniversitede Yazılım Eğitimi

Bir çoğumuz üniversitelerdeki yazılım eğitimlerinden şikayetçiyiz. Genel sebebi ise güncel programlama dillerinin yeteri kadar derinlemesine anlatılmaması. Ayrıca sosyal medya mecralarında ki ön yargılı paylaşımlarda cabası. Bu durum aslında bu kadar da kötü sayılmaz. Dikkat edin kötü olmadığını söylemiyorum. Günümüzde kullanılan popüler dillerşn temelleri üniversitelerde gördüğümüz C , C++ gibi tabiri caizse eski diller. Yapmayın arkadaşlar eski dediğimiz diller de halen kullanılıyor. Tamam kimse masaüstü uygulaması geliştirirken kimse bu dilleri kullanmıyor olabilir fakat güncelliğini yitirdi demek değil. Facebook, Google, Microsoft vb. Bir çok dev firma bu dilleri aktif olarak kullanarak ürünlerinin alt yapılarınıngeliştiriyor. Hatta işe alımlarda mülakatlarda dahi bu dillerden algoritma soruları karşımıza çıkıyor. 

Peki biz ne yapalım? C/C++ ile sektörde ne iş bulacağız? Haklısınız kolay olmayacak dakat bu diller ile programlama mantığını, genel terimleri, algoritma yapılarını öğrendiysen güncel dilleri öğrenmen oldukça kolay. Coder Bilişim Akademisi uzaktan eğitimlerinde  C# ta bir dizinin resize işlemini Array.Resize metodu ile yapabilirsiniz dediğim anda metodu inceleyen ve C/C++ dillerini bilen öğrenci kafasında metodun arka planda neler yaptığını içerisine ref ile aldığı parametrenin aslında pointer adresi olduğunu anlıyor. Örnekteki gibi daha bir çok konuda çok daha hızlı kavrayıp öğrenebiliryor. 

Diğer yandan size kimse yeni nesil dilleri öğrenmeyin demiyor. 4 yıl boyunca hem okul için hem kendinizi geliştirmek için çabalarsanız emin olun kısa sürede meyvelerini toplarsınız. 

Şikayet etmek yok. Hedefinizi belirleyip bu yönde kendinizi geliştirmek için uğraşın. Bu sayfa altına yorum ile sorularınızı sorarsanız sizlere nacizane kariyer tavsiyelerimi seve seve paylaşırım

.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme by Anders Norén

%d blogcu bunu beğendi: